Len

Lněné textilní vlákno se získává ze stonku lnu setého. Elementární vlákno je v průměru o něco delší a s 5-8 cN/dtex pevnější než například bavlna. Je na omak chladivý, dobře odvádí teplo a má výbornou schopnost přijímat vlhkost. Pevnost za mokra se zvyšuje až o 20 %. Vlákna mají malou pružnost a dobrou vodivost tepla. Obsahuje oleje, které přispívají k dobrým vlastnostem vlákna a prospívají i tělu. Výrobky ze lnu mají studený omak, dobře snášejí praní, ale mají silný sklon k mačkavosti. Jeho přirozenou mačkavost lze zmenšit správným praním i skladováním. Je ekologický, plně recyklovatelný, biologicky odbouratelný, nepotřebuje hnojit a ošetřovat pesticidy. Při výrobě tkanin není potřeba chemických prostředků. Lněné materiály mají dlouhou životnost.

Lněné tkaniny se používají na letní svrchní ošacení a letní obuv, na dekorace, malířské plátna a vazbu knih. Je to ideální materiál na letní košile, halenky, kalhoty, šaty, tuniky nebo také pro domácí textil, jako jsou utěrky, ubrusy, prostírání, ručníky, závěsy a ložní povlečení.

Len 100% měkčený (velmi příjemný měkký len)
Jemný len (podle gramáže cca 90g/m2). Tvrdost lne závisí na gramáži. Čím větší gramáž lnu na m2 tím je hrubší a silnější. Např. jemný len má tvrdost 90g/m2, hrubší a silnější len bude mít tvrdost 250g/m2 a výše.

Údržba lne: len je výborný materiál, velmi příjemný a čistě přírodní. Může se prát na vysoké teploty, 60 i 90 stupňů. Ovšem docela se sráží, pokud není nutno perme raději na 40 stupňů. Ještě vlhké žehlíme, na vysoký stupeň. Můžeme i napařovat. Len se docela krčí, ale je to jeho krása.