Len

Historie tohoto materiálu podle některých zdrojů sahá až do starověkého Egypta. Ač v průběhu svého módního vývoje dostal len mnoho jmen, včetně přízviska "materiál pro chudý lid", dnes se dostává i do kolekcí značek těch nejzvučnějších jmen.

Technologicky se postup zpracování lnu za staletí téměř nezměnil, Vzpomeňme si na krtečka a jeho kalhoty

Tradice opět ožívá

Pěstováním a zpracováním lnu se zabývá téměř celý svět, samotný len je považován a vnímán jako prémiový materiál.

Co je len? Od modrého kvítku po produkt, který mohou dědit naše děti

Květina s typickými drobnými bleděmodrými kvítky a stonkem vysokým okolo 80 cm, jemná, a přitom jedna z nejdéle používaných přírodních surovin, která – chtělo by se snad až říci – zvládne vše. I modernizaci. Lněný vlákenný materiál se získává ze stonků lnu setého (Linum usitatissimum).

VÝROBA:

stonky se drhnutím zbavují listí, máčení nebo rosení rozpustí pektózu, která spojuje vlákna s dřevovinou stonku, lámáním a potěráním se drtí dřevovina a odděluje se koudel od dlouhých vláken, vochlováním se svazky lnu dělí a zároveň se odstraní hrubá a krátká vlákna. Surový len rosený je tmavší, stříbrošedý, len máčený je nažloutlý až plavý. Přírodní barva lnu se pak často vyběluje, zvláště před barvením nebo potiskováním.

Len se změkčuje, barví nebo bělí, opatřuje nepromokavou vrstvou, snižuje se jeho mačkavost apod.

Len patří k zásadním celoročně používaným materiálům. Oblíbenost lnu spočívá v jeho benefitech. Vlastnostech, které žádný jiný materiál nenabízí.

Prodyšnosti. Tajemství této vzdušnosti je skryté v tom, že na výrobu lnu je potřeba přibližně poloviční množství vláken v porovnání s bavlnou. Navíc má sám o sobě příjemný vzdušný a chladivý omak.

- absorbovat vlhkost a zároveň absorbovanou vlhkost mnohem rychleji uvolnit, čímž oproti ostatním přírodním tkaninám

-mnohem rychleji schne

-je také materiálem hypoalergenním

- je navíc mimořádně odolný vůči znečištění a zašpinění, protože nepohlcuje prach, odolává roztočům, plísním, ale i bakteriálnímu znečištění. Je tedy mimořádně vhodným materiálem pro lidi trpící různými druhy alergií, astmatu, atopického ekzému, lupenkou apod.

-Skvěle odolává negativnímu působení lidského potu – nedochází k vytváření tzv. "map".

-Len má oproti jiným textilním vláknům velmi vysokou odolnost. Jednou z nejdůležitějších vlastností lněného vlákna je právě pevnost (až o 30 % pevnější než bavlna, za mokra až o 60 %!), výborně drží tvar i po mnoha vypráních. S odstupem času se začíná příjemně lesknout. Čím je len starší, tím je měkčí a na dotek příjemnější (bavlna má spíše opačnou tendenci). Z pevného vlákna lze vyrobit pevnější a hodnotnější výrobky. Pevnost je částečně ovlivněna podmínkami v období růstu rostlin, ale také způsobem, jakým je zpracován. Jemnost vlákna je rozhodující pro jemnost konečné příze. Čím jemnější je vlákno, tím jemnější lze vypříst přízi a tím jemnější může být lněný výrobek.

Lněné výrobky takřka nestárnou

pevný a odolný

prodyšný, skvěle odvádí teplo i vlhkost

hypoalergenní

poskytuje ochranu proti UV záření

dobře drží tvar

na jeho zpracování se používá méně vody a chemikálií (ekologičtější než bavlna)

nepřitahuje a nepohlcuje prach (nemusí se prát tak často jako bavlna)

Pochopitelně i len s sebou nese jisté nevýhody. Neelasticita a z jistého úhlu pohledu "tvrdost" samotného materiálu nemusí pro mnoho lidí znamenat žádný problém, ale největší nevýhodou lnu je jeho výrazná mačkavost.

Len rád dýchá, a proto lněné oblečení skladuj ve skříni volně uložené a občas ho můžeš i provětrat na čerstvém vzduchu.

Lněné výrobky dobře snášejí klasické praní v pračce. Při prvním praní je ale nutné počítat s určitou mírou srážlivosti – zhruba 3–7 %, jedná se o specifickou vlastnost lněného vlákna, kterou je možné zmírnit důsledným dodržením doporučených pravidel.

Některé bílé lny snesou i teplotu 60 °C. Lněná vlákna jsou náchylnější k lámavosti, neměla by se tedy ždímat. Při praní a máchání zachovej stejnou teplotu vody. Při praní lnu používej jemný prací prostředek a prací cyklus pro delikátní materiály. Vyhni se aviváži i bělidlům. Lněné oblečení můžeš na krátkou dobu sušit v sušičce na šetrný program.

doporučujeme prát při 40 ºC s volbou šetrného programu, některé výrobky je možné prát i při 60 ºC. Len je možné i vyvářet (vlákno se nepoškodí), ale je nutné počítat s větší srážlivostí materiálu (5–10 %).

Před žehlením nebo mandlem látku navlhčit