Pravé hedvábí

Přírodní neboli pravé hedvábí je tvořeno výměšky slinných žláz larvy motýla bource morušového (Bombyx mori). Výměšky na vzduchu rychle tuhnou ve vlákno, jímž se larva (housenka) opřádá a vytváří kokon (zámotek), ve kterém se kuklí. Kokon je svrchu ještě opředen jemnými vlákénky, tzv. bourovinou. Dodnes si udržuje nezastupitelné místo na oděvním trhu, a to hlavně díky užitným vlastnostem - saje pot, v létě příjemně chladí a v zimě hřeje. Z hedvábného vlákna se vyrábí hedvábná látka, která se dále používá pro výrobu oděvních a módních doplňků.

Hedvábný satén (Satén z přírodního hedvábí je známý svým vysokým leskem a patří mezi luxusní materiály. Kromě krásného vzhledu má řadu dalších skvělých vlastností: je hebký, příjemný na nošení, prodyšný. Satén tvoří krásné, měkké a hladké vlny.)

Dyšes (také satén dyšes) patří mezi nejkrásnější hedvábné látky. Šijí se z něj svatební šaty a večerní toalety, ale vynikne i na malých černých, koktejlkách, korzetu, sukni nebo kabátku. Dyšes je hustě tkaná, pevná látka s perlovým leskem (rub je matný), která nesplývá, ale skládá se do bohatých záhybů a drží tvar. Dyšes má rozdílnou tuhost po osnově a po útku. Při pokládání střihu klasicky po délce je dyšes nejtužší, pokud se polohuje napříč, je o něco splývavější. Látka se hodí i na složité kreativní střihy nebo jako podklad pod výšivku.

Hedvábný dupion z přírodního hedvábí je oblíbeným materiálem na slavnostní a svatební šaty: má jemný lesk, zářivé barvy, skvěle drží tvar a celkově působí luxusně. Je také prodyšný a příjemný na nošení, což oceníte na plese i na letní svatbě. Kromě slavnostních šatů z něj samozřejmě ušijete i běžné oděvy: šaty a sukně, kalhoty, kabátky. Hodí se i na drobnosti, jako jsou psaníčka, kravaty, kapesníčky, mašle, látkové květiny; a také do interiéru, například na krásné barevné polštářky a luxusní závěsy.

Hedvábný dupion poznáte podle jeho typické struktury, dané způsobem tkaní. Osnova je z jemných nití, v útku jsou nitě s proměnlivou tloušťkou, které vytvářejí charakteristické nepravidelné proužky. U tohoto hrubšího dupionu se vyskytují drobné uzlíky a nopky, tkanina má charakteristický rustikální vzhled.

Hedvábný serž (také twill či kepr) je lehká látka tkaná v keprové vazbě, kterou poznáte podle typických diagonálních proužků. Serž je částečně splývavý, ale zároveň poměrně pevný a odolný, využívá se proto jako podšívka do sak, kabátů nebo šatů ze silnějších látek (např. vlněných). Je příjemný na nošení a prodyšný, takže kromě elegantního vzhledu nabízí i pohodlí.

Serž samozřejmě využijete i jako samostatný materiál na lehké halenky nebo šaty. Ze serže se také vyrábějí luxusní hedvábné šátky.

Hedvábný habutaj je jemná, hladká látka, která je příjemná na tělo, "dýchá" a poměrně dobře drží tvar. Díky těmto vlastnostem je to vynikající podšívka do lehčích oděvů: halenek, šatů, společenských kabátků, kimon. Můžete jej však využít i jako hlavní materiál a doplňky, především šály a šátky, nebo na halenky, topy a tuniky - jen upozorňujeme, že je poměrně průsvitný. Na habutaj se dobře maluje barvami na hedvábí.

Habutaj je částečně splývavý - nesplývá tak ochotně jako krepdešín nebo šifon, ale není ani tuhý jako organza. Vytváří spíš měkké, pevnější vlny. Ve srovnání se šifonem a krepdešínem se také lépe stříhá a šije, zvládnou ho i mírně pokročilí.
Buretové hedvábí se vyrábí vlastně z "odpadu", ale byla by velká chyba považovat ho za podřadné. Buretové hedvábí je měkké, příjemné na nošení, není tak choulostivé a jednoduše se udržuje. Některé buretové látky mají zajímavý rustikální vzhled, nopkový povrch apod. Skvěle se hodí na ležérní oblečení (kalhoty, šaty, sáčka) i na doplňky do domácnosti.
Hedvábné organzy a krepelíny jsou průhledné a lehké, ale papírově tuhé látky. Na dotyk působí jako naškrobené, tuhost se však neztrácí manipulací ani stykem s vodou. V porovnání s běžnou organzou z umělého materiálu jsou lehčí, prodyšnější, méně lesklé a mají výrazně elegantnější vzhled. Z hedvábné organzy a krepelínu lze vytvářet střihově náročné oděvy a průhledné prvky jako rukávy nebo volány. Organza metráž se používá také pro vyztužení jemných látek, jako pevná, ale lehká podšívka nebo na výrobu doplňků.

Hedvábné žoržety jsou lehké, splývavé, rozevláté látky, které se hodí na vrchní vrstvy šatů a sukní, jemné halenky nebo průsvitné prvky jako jsou rukávy nebo sedla. Velmi dobře se kombinují s krepy, krepdešíny nebo krepžoržety, s nimiž mají společný matný vzhled a jemně zrnitý povrch. Chcete-li opravdu lehký, vlající žoržet, volte rozhodně ten hedvábný - polyesterové žoržety jsou sice splývavé, ale těžké.
Hedvábné šifony jsou jedny z nejjemnějších látek, jaké existují. Jsou lehké, splývavé, doslova se vznášejí - stačí malý závan vzduchu a šifon vlaje v krásných vlnách. Ačkoli existují i jemné šifony z umělých materiálů, hedvábnému se svou lehkostí nemohou vyrovnat. Šifony jsou skvělé na vlající vrchní vrstvy sukní, šatů, tunik, ale také na lehoučké šátky nebo společenské šály. Jsou hladké a mají tlumený lesk.

Látky ze směsového hedvábí obsahují kromě přírodního hedvábí další materiály, například bavlnu, len, vlnu nebo viskózu. Vhodná kombinace podpoří dobré vlastnosti hedvábí nebo naopak potlačí ty méně žádoucí. Směsové látky jsou také cenově výhodnější a jsou tak skvělou variantou pro nižší rozpočet nebo běžné volnočasové oblečení.

Hedvábný batist 70% bavlna, 30% hedvábí, je velmi příjemný, a to díky použitým materiálům na tuto tkaninu. Batist je vzdušný, příjemný na omak, splývavý. Pro svoji vzdušnost a prodyšnost je vhodný ke každodennímu nošení v horkých letních dnech, ale může Vás zdobit na večírcích a příkladně v divadle pro svůj elegantní vzhled. Je vhodný na šaty, halenky, dámské lehké košile, sukně, tuniky, šály, šátky. Materiál je průhledný je nutné jej podšít.

Údržba hedvábí: obecně pro hedvábí platí, že nemá rád styk s přímou vodou. Každá kapka zanechá na hedvábí mapu. Dnes již existují čistírny, které dokáží hedvábí vyčistit bez újmy. Ovšem musíme takové čistírny najít. Hedvábí snese i velmi jemné praní v ruce ve vlažné vodě s velmi jemným přípravkem na praní. Tekutý prášek má ve znaku na jemné praní. Sušíme vyvěšením, neždímeme, nekroutíme, mokré vyvěsíme, a ještě za vlhka žehlíme. Bez napařování!!