KURZY ŠITÍ V OSTRAVĚ

01.10.2023

"ROZHODLA JSEM SE, ŽE NENECHÁM KREJČOVINU UMŘÍT" 

Marcela Vymyslická – vede kurzy šití více než 10 let a je na sebe náležitě pyšná. Nejen, že předává řemeslo, které dědí z generace na generaci již bezmála 100 let, ale také učí své žáky krejčovsky myslet, a to není věru žádná hračka.

Markéta Veverková – vede kurzy pod vedením Marcely 2 roky, a již si získala jejich srdce. Její přívětivá a milá povaha, kurzisty uklidní, "vždyť žádný učený z nebe nespad". Markéta učí převážně začátečníky.

PŘED 20 A VÍCE LETY

Šila víceméně každá žena. Móda byla docela uniformovaná, věci byly kvalitní, ale hodně stejné a také dosti drahé. Proto se šilo. Šilo se na míru, šilo se doma. Kdo si pamatuje dobu, kdy maminky šily svým dětem do noci, aby měli zimní bundu, kalhoty, kabátek nebo šatičky a sukni?

Šilo se pořád, šilo se všude a šilo se pro každého. V každém kulturáku se organizovaly kurzy šití, které byly hojně navštěvované. Tady byly ty kávičky, tady se mluvilo o módě a tady se ženy tímto řemeslem bavily. Těšily se, co si ušijí samy na ples, zábavu nebo i svatbu.
Školy byly plné dámských krejčových, pánských krejčových, švadlen, kožešnic a brašnářek.

"KREJČOVSKÉ ŘEMESLO BYLO TRADICÍ" Všechny oděvní výrobky v obchodech byly vyrobeny v česku.

PŘED 15 LETY

Nikdo pořádně neví, co to krejčovina je. Snad stroje bez lidí šijí ty věci, nebo nevím říkají, když jsou dotázaní.

Oděvy se šijí a nakupují z ČÍNY. Než se vyrobí jedny džíny oběhne jejich výroba půl zeměkoule. Šije se v obrovském množství. Kolekce, které se vytváří mnohdy za nehostinných podmínek, které šijí i děti jsou masově vyváženy a prodávány za babku. Materiály, které vyrábí a barví jsou naprosto příšerné.

Lidé se naučili kupovat kvanta oblečení, které skončí na smetišti.

Školy pro krejčové jsou již dávno zavřené. Zůstaly jen oděvní průmyslovky, oděvní designérky, nebo vysoké školy.

O KREJČOVINU LIDÉ ZTRATILI ZÁJEM.

DNES

Dnes ovšem pozor, nejen ženy, i muži, děti a senioři se stále více zajímají o staré krejčovské řemeslo. Co je víc než si ušít oděv na míru, svýma rukama, sledovat to překrásné dílo.

Pravda, kvalitní látky jsou dražší, proto se nedá přepočítávat, kolik se ušetří vlastním šitím. Ale vím, co jsem si koupila, jaké to má složení, a kdo to vyrábí.


"Ženy mají ten dar udržet jehlu a nit v ruce"

I když nejsme sice v kulturáku, ale vládne u nás přátelská atmosféra u kávy s našim řemeslem. Učíme kurzisty od samotného začátku používat měkké techniky, které se spojí s mozkem. Znovu startujeme módu, aby si mohli ušít své vlastní originální modely, mohli si ušít svým dětem i rodině.
V tomto jsme se konečně, pomaličku, vrátili do doby před 20 lety.

A jak to u nás vlastně chodí?

V SEZNAMOVACÍM KURZU ŠITÍ vás provedeme světem krejčoviny, co obnáší a jak k ní přistupovat. Vašim cílem je zjistit, zda vás krejčovina bude bavit, zda máte předpoklady a trpělivost. Naučíte se základy ručního a strojového šití a seznámíte se šicím strojem. Po dohodě si můžete ušít drobný výrobek.

V první lekci ZÁKLADNÍHO KURZU ŠITÍ vyučujeme základy krejčoviny. Ruční stehy na vzorníky z látek, které nám zůstanou ze střihů. Tady se již setkáte s velmi kvalitními přírodními materiály, se kterými pracujeme. Vzorníky si sami připravujete a učíte se tak držet správně krejčovské nůžky, pravítko, metr, špendlíky a křídu. Vše se vším souvisí, je třeba zapnout mozek a soustředit se na to, jak to dělat správně. Poté se přesouváme k šicímu stroji, kde si natrénujete, jak jej správně navléct, ovládat, manipulovat s ním a pochopit jeho systém.
Upozorňujeme i na vady, které mohou nastat během šití a jeho drobné opravy, abyste nemusely hned letět k opraváři.
Přecházíme plynule na strojové švy a kapsy.
Asi v polovině kurzu si nastříháte sami na sukni, kterou si celou ušijete sami.

Učíte se, jak se změřit, jak si udělat svůj střih i jak vypracovat důkladně a hezky sukni s páskem.

V ROZŠÍŘENÉM KURZU ŠITÍ vás učíme vše jako v základním kurzu šití s tím, že si vyrobíte halenku nebo šaty navíc.

Pokud jste si nejistí a chcete individuální péči i tu vám umíme dát a přizpůsobíme se vašemu času i dovednostem v INDIVIDUÁLNÍM KURZU. V tomto kurzu děláme víceméně co si přejete.

Samozřejmě nabízíme celou škálu kurzů šití, i hotových výrobků pro pokročilejší studenty a nově i KRESBU NA HEDVÁBÍ.