BavlnaPodle dosavadních poznatků se pěstoval bavlník na textilní vlákno už před několika tisíci lety, jak o tom svědčí nálezy ze 4. tisíciletí př. n. l. v Pákistánu, nebo 7000 let staré textilie z Egypta nebo z Mexika. Systematické pěstování bavlníku za účelem prodeje vláken bavlny začalo v Egyptě, v Indii a v Peru. Ze 7. století před n. l. pochází asi nejstarší písemná zmínka o exportu bavlny – z Indie do (dnešního) Iráku. Do Evropy se prodala první bavlna asi o 200 let později a do Číny v 6. století n. l. Výrobky označené tímto názvem se vyrábějí z vláken plodů keře bavlníku (rod Gossypium). 

Nejcennější druh bavlny dává bavlník keřovitý (Gossypium Barbadense), který pochází z ostrova Barbados a pěstuje se hlavně v USA, Peru a Egyptě. Pro získání bavlny se pak pěstuje bavlník bylinný (Gossypium herbaceum) a bavlník stromovitý (Gossypium arboreum).Bavlna je oblíbený a rozšířený přírodní materiál.

Bio bavlna, Bio bavlněný úplet neboli také organická bavlna, získává se pěstováním bavlníku bez použití škodlivých chemikálií s cílem ochrany životního prostředí.
Bavlna je na dotek jemnější a měkčí, protože bavlněné vlákno má více chmýří, které není porušeno chemikáliemi užívanými při běžném pěstování a zpracování bavlny. Má větší odolnost, látky z bio bavlny procházejí nižším stupněm zpracování a jsou tak trvanlivější a zachovávají si větší přirozenou měkkost. Bio bavlna je vhodná i pro děti s citlivou pokožkou nebo alergiky, kterým chemicky ošetřené materiály "nedělají dobře". Bio bavlna nemá nádech formaldehydu, který se používá při zpracování běžné bavlny, takže voní "čistěji". Bio bavlna má vyšší stupeň prodyšnosti a nezasahuje do přirozené rovnováhy pokožky. Pokožka může lépe dýchat. Certifikát GOTS (Global Organic Textile Standard), zajišťuje nejen přísnou kontrolu kvality z ekologického hlediska, ale také dodržování sociálních podmínek ve výrobě v souladu s Fair Trade.

U NÁS NAJDETE: Bavlna: šaty, trika
Bio bavlna: šaty, halenky, kardigany, kabátky, trika
Bio teplákovina : tepláky, mikiny, šaty, sukně, kabátky
Údržba: Tento materiál lze prát při teplotách do 40°C. Nebělit, chemicky nečistit. Žehlit na mírnou teplotu.Teplákovina je velmi příjemná na kůži. Materiál ze 100% bavlny zaručí komfort po alergiky. Látka tělo udrží spolehlivě v teple a odvede přebytečnou vlhkost.Tepláky, mikiny, šaty, sukně, kabátky
Údržba: Tento materiál lze prát při teplotách do 40°C. Nebělit, chemicky nečistit. Žehlit na mírnou teplotu.

Druhy bavlny:Mušelín, Gázovina, Organtýn, Voál, Batist, Popelín, Gabardén, Bavlněné plátno, Damašek, Froté, Twill, Riflovina, Kanafas, Krep, Flanel, Manšestr, Prací kord, Samet, Kepr, Dyftýn, Satén, Sypkovina, Madeira, Údržba: Tento materiál lze prát při teplotách do 40°C. Nebělit, chemicky nečistit. Žehlit na mírnou teplotu.