Bavlna


Výrobky označené tímto názvem se vyrábějí z vláken plodů keře bavlníku (rod Gossypium). Nejcennější druh bavlny dává bavlník keřovitý (Gossypium Barbadense), který pochází z ostrova Barbados a pěstuje se hlavně v USA, Peru a Egyptě. Pro získání bavlny se pak pěstuje bavlník bylinný (Gossypium herbaceum) a bavlník stromovitý (Gossypium arboreum).

Bio bavlna, Bio bavlněný úplet, získává se pěstováním bavlníku bez použití škodlivých chemikálií s cílem ochrany životního prostředí.
Bio bavlna nebo se také používá název organická bavlna je na dotek jemnější a měkčí, protože bavlněné vlákno má více chmýří, které není porušeno chemikáliemi užívanými při běžném pěstování a zpracování bavlny. Má větší odolnost, látky z bio bavlny procházejí nižším stupněm zpracování a jsou tak trvanlivější a zachovávají si větší přirozenou měkkost. Bio bavlna je vhodná i pro děti s citlivou pokožkou nebo alergiky, kterým chemicky ošetřené materiály "nedělají dobře". Bio bavlna nemá nádech formaldehydu, který se používá při zpracování běžné bavlny, takže voní "čistěji". Bio bavlna má vyšší stupeň prodyšnosti a nezasahuje do přirozené rovnováhy pokožky. Pokožka může lépe dýchat. Certifikát GOTS (Global Organic Textile Standard), zajišťuje nejen přísnou kontrolu kvality z ekologického hlediska, ale také dodržování sociálních podmínek ve výrobě v souladu s Fair Trade.
Bio bavlna: košile, šaty, halenky
Bio úplet: tepláky, legíny, trika, mikiny, šaty, kardigany, tílka, sukně
Údržba: Tento materiál lze prát při teplotách do 40°C. Nebělit, chemicky nečistit. Žehlit na mírnou teplotu.

Popelín je hustá tkanina v plátnové vazbě s převahou osnovních nití vyráběná z různých materiálů. Tkanina má matný lesk, na povrchu jemné příčné žebrování. 100% bavlna.
Košile, šaty, halenky
Údržba: Tento materiál lze prát při teplotách do 60-90°C. Může se chemicky čistit, může se bělit. Žehlit na vyšší teplotu.

Bio teplákovina počesaná, kde z rubové strany je počesaná smyčka. Chloupek je z rubu jemný a hebký. Kvalitní materiál s certifikátem GOTS (Global Organic Textile Standart). Rubová strana látky je kartáčovaná. To zajišťuje příjemné pohodlí při nošení.

Tepláky, mikiny, šaty, sukně, kabátky
Údržba: Tento materiál lze prát při teplotách do 40°C. Nebělit, chemicky nečistit. Žehlit na mírnou teplotu.

Teplákovina je velmi příjemná na kůži. Materiál ze 100% bavlny zaručí komfort po alergiky. Látka tělo udrží spolehlivě v teple a odvede přebytečnou vlhkost.

Tepláky, mikiny, šaty, sukně, kabátky
Údržba: Tento materiál lze prát při teplotách do 40°C. Nebělit, chemicky nečistit. Žehlit na mírnou teplotu.

Údržba obecně pro bavlnu: Pro optimální údržbu se doporučuje bavlněné látky prát na 40°C. Bavlněná plátna a popelíny lze vyvařovat na 95°C. Žehlit na teplotu 200°C. Nedoporučuje se bělit, sušit v bubnové sušičce nebo chemicky čistit.

Vlastnosti: Bavlna má dobrou pevnost v tahu. Je jemná, příjemná na dotek, a dokáže nasát velké procento vlhkosti. Bavlněná textilie se velice lehce pomačká. Vhodný na košile, šaty, kalhoty, tepláky, kabátky, spodní prádlo (bio bavlna), pyžama, župany.