ReFeshanda 2023

01.04.2023

Festival udržitelné módy v Ostravě na Černé louce pořádaný v rámci projektu ReFashion 

ReFeshanda 2023.

31. Března a 1. Dubna proběhla na Černé Louce v Ostravě nová každoroční módní událost ReFashanda. Jde o festival udržitelné módy pořádaný v rámci projektu ReFashion. Projekt ReFashion vznikl jako společný projekt Trojhalí Karolina a Natalie Bernard. Jde o součást světové iniciativy zvané Fashion Revolution, která vznikla v reakci na zhroucení textilní továrny v Rana Plaza v Bangladéši v roce 2013, při které zemřelo přes 1100 lidí.

Podle paní Jílkové, účelem ReFashandy je rozšířit povědomí o ekologické módě, podporovat místní tvůrce a obecně propagovat ekologický textil. Projekt začal již v roce 2019, ale bohužel, kvůli COVIDovým opatřením se první ročník mohl uskutečnit až v roce 2022, kvůli odložením[JJ2] . Tehdy Natalie Bernard projekt opustila a místo ní nastoupila Karin Toopová z Toop Design. Podle paní Jílkové má projekt ReFashion a udržitelná móda obecně dobrý potenciál do budoucna. V krátkém rozhovoru zmínila například firmu Nilmore, která sídlí v Ostravě a má patent na materiál, ze kterého se dá vytvořit tričko a jakmile doslouží, může být znovu přetvořen zpět do původní formy.

Během těchto dvou dnů na výstavišti Černá Louka proběhly desítky workshopů a spoustu z nich měla i vlastní přednášku. Program odstartoval v pátek[JJ3] , v 9 hodin [JJ4] dopoledne pobočka muzea Novojičínska Centrum tradičních technologií, Příbor, kde předváděli staré formy tvorby oděvů, které byly běžné v těžkých dobách, jako předení nebo dělání papučí z odpadů z klobouků s pomocí dřevěné formy ve tvaru nohy. Ukazovali také předení a šití z kopřiv nebo houbu troudnatec kopytovitý, známý jako choroš, ze kterého se kdysi kromě zápalných hubek vyráběly čepice a klobouky. Na pódiu workshop zastupoval Václav Michalička, aby představil materiály užívané v dobách materiálové nouze. Tato přednáška se udála v oba dny.

Tato přednáška byla následována módní přehlídkou pořádanou Střední Školou Uměleckých Řemesel, Ostrava-Zábřeh, na které studenti (z toho většinou dívky) předváděli kolekce, které navrhl sám student. Například kolekce "Girls Of Paradise City" od studentky Lady Štěpánkové byla série, na středoškolačky odvážných oděvů inspirovaných rockovou hudbou z 80. let, jako je zpěvačka Joan Jett.

Také zde zavítal stánek re-use centra Kabinet České Budějovice, který tu zde představil svou rozsáhlou sbírku starých přezdobených hrnků, plyšových králíků ze starých svetrů a tašek a ledvinek ze starých autoplachet, bannerů a filmových plakátů. Také firma Boio, která prodává opasky z použitých kol z bicyklů nebo Střední Škola Průmyslová, Krnov, která zde taktéž předváděla tradiční výrobu oděvů, například s pomocí tkalcovského stavu, za účelem přiblížit je mladým. Velmi zajímavým prodejcem byla firma Eurona Cerny, která sama nevyrábí textilní produkty, ale za to vyrábí ekologickou kosmetiku a prací prostředky, které moc neopotřebovávají oblečení. Jejich tajemství je absence formaldehydu, fosfátů, perborátu a chloru.

Přednášku také zde měla například Martina Kohoutková z firmy Hedva - Český Brokát, na které kromě jejich unikátní výroby žakárských tkanin, představila také dlouhou textilní historii města Rýmařov. Martina Kvapilová, zastupující Střední Školu Průmyslovou, Krnov, zde zase představila dlouholetou historii textilu spojenou s městem Krnov, který je historicky spojován se lnem, nejekologičtější tkaninou. Dále Marie Logrová, z české firmy Malfini, z Ústí nad Labem, kde představila výrobní proces oblečení, které se z velké části vyrábí v Asii, konkrétně v Číně a Bangladéši, kde zástupci firmy Malfini dohlížejí na na dodržování férových pracovních podmínek, nejen vůči svých zaměstnanců. Jejich výroba je z bio-materiálů, jako je bio-bavlna, recyklovaná bavlna nebo bavlna s certifikací GRS. Také Markéta Soukupová ze second-handu Moment osvítila Černou Louku o tom, jak ne-ekologická a nehospodárná a navíc zbytečná rychlá móda je. A seznam jen pokračuje.

Jedním z TOP programových bodů byla přednáška a módní přehlídka MarVa de Luxe, prezentována její majitelkou, módní návrhářkou a krejčovou Marcelou Vymyslickou, která zde vystupovala oba dny. I paní Vymyslická zde vyjádřila svou podporu pro pomalou módu a udržitelnost a odmítání módních výstřelků, a že více preferuje výraz "styl". Popsala zde i svou práci ve svém malém ateliéru, ve kterém zpracovává zlato mezi tkaninami - hedvábí, které podle jejích slov, coby přírodní materiál, sám někdy ožívá při zpracovávání a vyzdvihla zde i některé jeho úžasné vlastnosti, jako, že v zimě zahřívá a v teple chladí a má anti-septické účinky. Obě její přednášky zakončila přehlídka jejích modelů, která vyplnila všechny židle v sále. Modelky a několik málo modelů byli jak profesionálové, tak naprostí začátečníci vybraní na speciálním castingu, který proběhl 17.2. v konferenčním sále na Černé louce .

Organizátorem ReFashandy je Černá louka, s.r.o. a partnery akce jsou statutární město Ostrava, Malfini, a.s. a UDRUMI.

Autor: Matěj Černoch
Foto: Hanka Dehner