Nauka o materiálech: Viskóza 

22.06.2023

V roce 1855 objevil Švýcar Audemars nitrocelulozu, ze které Hilaire de Chardonnet v roce 1884 poprvé vyrobil textilní vlákno. Na technologii obdržel francouzský patent a začal vlákno průmyslově vyrábět.

Výrobky označené tímto názvem se získává regenerací celulózy. Surovina k výrobě viskózového vlákna je celulóza vyrobená síranovou technologií z bukového (v Evropě) nebo smrkového a eukalyptového dřeva (v Asii).

Ve 20. století bylo vyvinuto několik druhů modifikovaných viskózových vláken:

  • polynozické (1951 Japonsko)
  • vlákno s vysokou pevností za mokra (HWM) 1960
  • vlákno Tencel (zvlákňování v rozpouštědle) 1992

Spotřeba viskózových vláken byla celosvětově poprvé zaznamenána v roce 1930 s cca 240 000 tunami, v roce 1960 se odhadovala na 2 miliony tun a v roce 1973 na 4 miliony tun. V roce 2014 dosáhla spotřeba 6 milionů tun, na jejich výrobě se podílelo asi 30 firem. Jednou z největších je rakouská firma Lenzing AG (17% podíl), ke které patří také závod v moravskoslezském Paskově (258 000 tun celulózy).

Lyocell (zkratka CLY) je označení druhu viskózových vláken vyrobených "zvlákňováním v rozpouštědle" (solvent-spun cellulosics).

Jako textilní materiál se z lyocelu vyrábí hladká, lesklá staplová vlákna a filamenty v bílé barvě.

Lyocell je přírodní vlákno nové generace. Jedná se o přelom ve výrobě textilií, nadmíru šetrný k životnímu prostředí. Je to měkký, jemný materiál, na omak velmi příjemný. Vyniká svou prodyšností, lehkostí a je chladivý. Překvapí také vysokou pevností. Díky svému organickému původu má termoregulační a antibakteriální schopnost.

Výroba lyocellu

Vlákna regenerované celulózy procházejí ekologicky udržitelným procesem (je také myšleno na recyklaci vody a chemikálií) pocházejí ze stromů – převážně buku, dubu, břízy, eukalyptu a smrku, jejichž kácení a zpracování je pod přísným dohledem. Když váš kousek oblečení doslouží, je lyocell 100 % biologicky rozložitelný a kompostovatelný.

S výrobky šité z vlákna lyocell se setkáte také pod obchodní značkou Tencel.

Vlastnosti

Tkanina vyrobená z materiálu lyocell má výborné vlastnosti, snadno se udržuje, barvy na ní skvěle drží, takže se neopírá a barvy jsou zářivé. Lze ho barvit na krásné syté odstíny. Říká se mu také měďnaté hedvábí. Všechny výše jmenované vlastnosti ho činí obzvláště oblíbeným pro oděvní značky a ložní prádlo.

Tencel se také mísí s jinými vlákny, jako je bavlna nebo polyester. Tím se zlepšují vlastnosti výrobku, který je pak měkčí a látka déle vydrží.

Rozdíl mezi lyocellem a viskózou

Materiál je docela podobný viskóze, kde jde také o vlákna z regenerované celulózy. Při výrobě viskózy, či umělého hedvábí, se však využije více energie i chemikálií. Lyocell je také výrazně pevnější než viskóza (za sucha i za mokra), méně se vytahuje a má příjemný hedvábný omak. Za mokra má tendenci uvolňovat vlákénka; toho se někdy využívá k výrobě látek s jemně chmýřitým povrchem – "peach skin". Na druhou stranu se to bohužel po nějaké době projevuje jemnými žmolky.

Údržba: Doporučení prát ručně na teplotu 30°C. Žehlení po rubové straně, na lícní straně se tvoří lesky.